Příklady výzkumů Vytisknout stránku

Příklad 1: Průmyslový design a bezpečnostní pásy

Bezpečnostní pásy byly původně navrženy tak, aby odpovídaly 50. percentilu muže (norma). Až v posledních letech začaly být pásy testovány i s ohledem na ochranu těhotných žen a jejich dětí.

Konvenční bezpečnostní pásy správně neseděly těhotným řidičkám a autonehody byly hlavní příčinou smrti nenarozeného dítěte pojícího se se zraněným matky (Weiss et al., 2001). Dokonce i relativně malé nehody při rychlosti 56km/h mohly způsobit smrt.

V Evropě a USA je každý rok více než 13 milionů těhotných žen a používání bezpečnostních pásů během těhotenství je tak důležitou bezpečnostní otázkou (Eurostat, 2011; Finer et al., 2011). Zdroj fotky zde.

Příklad 2: Kardiovaskulární choroby

Ischemická choroba srdeční byla stereotypně považována za mužské onemocnění. Je však hlavní příčinou smrti u žen v Evropě a USA (WHO, 2008). 

Onemocnění srdce bylo konvenčně definováno jako mužské onemocnění a klinické standardy „založené na důkazech“ (evidence-based) byly vytvořeny na základě mužské patofyziologie a důsledků. Proto dochází k tomu, že jsou tyto choroby u žen často špatně nebo nedostatečně diagnostikovány (Regitz-Zagrosek, 2011; Taylor et al., 2011).

Identifikovat lze různé projevy poruch u žen a u mužů. Není tedy možné aplikovat stejné léčebné postupy. U mužů dochází k systolickým poruchám, kdežto u žen k poruchám diastolickým.

Obrázek pochází z přebalu knihy Women and Cardiovascular Disease: Addressing Disparities in Care, jejímž autorem je  Kevin R. Campbell

 

Příklad 3: Laboratorní zvířata a klinické testy

Klinické testy a pokusy na zvířatech se stále provádějí do značné míry na mužských populacích (Zucker et al., 2010; Marts et al., 2004). Tento problém je zejména palčivý v oblastech výzkumu, které se dotýkají specificky nebo hlavně onemocnění žen, ale testy na zvířatech jsou prováděny pouze na samcích myší a krys.

Důvod? Není nutné kontrolovat fáze menstruačního cyklu.

Testy toxicity se sice musejí provádět jak na samcích, tak na samicích, ale data jsou jen zřídka vyhodnocována (Gender Summit 2012). Potenciální dopady environmentálních chemikálii na lidské reprodukční zdraví je zkoumáno primárně u mužů. 

Zdroj ilustračního obrázku zde.  

Příklad 4: Citlivost k látkám znečišťujícím životní prostředí

Onemocnění itai-itai se objevilo po 2. světové válce v Japonsku a postihovalo stárnoucí ženy, které z důvodu osteoporózy trpěly několikačetnými frakturami. Onemocnění vznikalo v důsledku znečištění, specificky otravou kadmiem, které do řek vypouštěly těžařské společnosti a které způsobovalo řídnutí kostí a selhání ledvin. Velice dlouho ale nebyla problému věnována pozornost, neboť onemocnění postihovalo zejména chudé, podvyživené, stárnoucí ženy.

Před cca 10 lety se objevil problém se změnou pohlaví u ryb. Okamžitě se začala rozvíjet environmentální toxikologie, zaměřená zejména na ryby, u kterých docházelo ke změně pohlaví. Na výzkum byly alokovány obrovské sumy peněž. Zdroj fotky zde.